Panik atak, Panik Bozukluk ve Panik Yapmak aynı şey midir?

Panik yapmak ya da panik olmak, genellikle beklenmedik ve ani şekilde karşılaşılan bir durum, alınan bir haber vs (bir köpeğin aniden karşımıza çıkması, alınan bir haber) ile tetiklenen ve daha çok heyecan, duruma ilişkin korku, endişe ve kaçınma hali olarak tanımlanabilir. Kısacası ortada bütün bu belirtileri başlatabilecek elle tutulur bir neden ya da olay vardır.

Panik atak ve Panik Bozukluk birbiri ile ilişkili kavramlardır. Panik atak, genellikle belirli bir neden ya da olay olmadan, aniden ve beklenmedik şekilde ortaya çıkan, kişi için oldukça sıkıntı veren bir takım belirtilerden oluşur. Belirtiler genellikle çarpıntı, nefes almada zorluk ve havanın yetmemesi duygusu ile birden başlar, hızla diğer belirtiler birbirine eklenir. Ataklar çoğunlukla 5-10 dakikada azalmaya başlar ve yavaşça geçer. Panik atak Panik Bozukluğun belirtilerinden birisidir. Panik bozukluk dışında başka ruhsal hastalıklar sırasında da birlikte görülebilir (örneğin depresyon sırasında).

Panik bozukluk ise panik atakların olduğu, atakların olmadığı zamanlarda da yeni bir atak olacağı endişesinin olması ve atak sırasında çaresizlik yaşama endişesi nedeni ile kaçınılması zor yerlerden (örn. tren,uçak, otobüs, asansör) gibi yerlerden kaçınma davranışı görülür.

Panik atak ve Panik Bozukluk bu nedenle yaşamı oldukça kısıtlayan durumlardır. Belirtiler öylesine ani, beklenmedik ve sanki kalp krizi geçiriyormuş duygusu ve ölüm korkusu vererek gelir ki, çoğu zaman kişi acil servise başvurma ihtiyacı duyar. Acil serviste genellikle durumu açıklayacak herhangi tahlil ya da röntgen bulgusu saptanmaz. Çoğu zaman sinir yorgunluğu, zayıflık gibi değerlendirilerek veya kaçınma davranışı ile geçiştirilerek tedaviye başvurulmamaktadır. Oysa tedavisi konusunda oldukça yarar sağlanan bir durumdur.

Panik atak1 .jpg

Tedavisi mümkün mü?

Evet, tedavi edilebilen bir durumdur Panik Bozukluk.

Öncelikle tanının bir Psikiyatri Uzmanı tarafından konması, ilaç tedavisine başlanması, atak sırasında yardımcı olacak bazı nefes egzersizlerinin  ve gevşeme egzersizlerinin öğretilmesi, diğer yandan Bilişsel Davranışçı Tedavi ile psikoterapi uygulanması başlıca tedavi seçenekleridir. Hastalık tekrarlayabileceğinden bu kez tedavi sonlanıncaya kadar kurulacak işbirliği önemlidir. 

Panik Atak.jpg